Vyhledat
  • Dobrá kámoška

Co nachystat před příchodem potomka - tipy + seznam

Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Když na mě těhotenství začalo být vidět, ptali se mě lidi, jak si užívám chystání výbavičky a jestli už mám "všechno". Docela dlouho jsem s úsměvem odpovídala, že je to ještě daleko. Když jsem pak sama naznala, že je načase začít shánět miminkovské nezbytnosti, s hrůzou jsem zjistila, kolik toho mimino potřebuje (nebo co se všude dočtete, že potřebuje). A kolik je toho všeho druhů a Vy jako nastávající zmatená matka si máte vybrat. Připadalo mi to jako jaderná fyzika! Jak se v tom proboha vyznat, nezbláznit se a neutratit majlant? Litovala jsem, že jsem to nezačala řešit dřív, nemusela bych se dostat pod takový tlak sehnat "všechno", včas a za slušné peníze. Proto jsem se rozhodla sepsat pár tipů teď už poučené matky, třeba Vám ušetří trochu času, peněz a starostí 🙂


Fakt to všechno potřebuje??

Jednoduše - ne. Pokud Vás jímá hrůza, co všechno je nutné pro dítě sehnat, můžu Vás uklidnit. Zas tak moc toho po narození nepotřebuje - mámu, jídlo, teplo a klid na bdění i spaní, suchý zadeček, čerstvý vzduch a jednou za čas vykoupat. Tohle zajistit musíte. Další kategorie jsou věci, které Vám a miminku můžou usnadnit život a zpříjemnit sžívání, ale obejdete se i bez nich - třeba chůvička. A pak je třetí skupina věcí, které pravděpodobně dítě bude potřebovat později a můžete si je zajistit v předstihu - hračky, větší oblečení - ale bezprostředně po porodu je nepotřebujete. Tyhle věci jsem řešila, jen pokud mi je nabídli kamarádi po svých dětech. Jinak jsem si říkala, že až vyvstane potřeba, nakoupíme to. K mému překvapení jsme díky tomu během prvního půlroku nemuseli kupovat skoro žádné nové oblečení ani hračky - něco jsme podělili a spoustu toho syn dostal od příbuzných a našich kamarádů. Což byla velká úspora. Takže můj tip číslo jedna: pokud máte nastávající dědečky a babičky, kteří moc chtějí Vašemu děťátku něco pořídit, určitě je nechte 🙂 Doporučuji napsat si seznam věcí, které potřebujete sehnat, a dát rodině vybrat, co si kdo vezme na starost. Buďte konkrétní! A počítejte s tím, že miminko v každém případě dostane darem spoustu hraček. Ty není podle mě potřeba před jeho narozením kupovat vůbec, nebo maximálně nějakou srdcovku. Budete se divit, kolik se Vám toho doma sejde 🙂


Co teď a co potom?

Jestli Vás občas přepadá panika, že je toho třeba spousta nakoupit ještě před porodem, tak... ano, je. Ale určitě ne všechno, co bude dítě potřebovat. Naopak některé věci je lepší nechat na později, možná zjistíte, že je kupovat nemusíte. Tak třeba plínky. Jestli máte pocit, že byste raději používaly látkové, ale jde Vám hlava kolem ze všech těch druhů (a cen), držte se při zemi. Nakupte pár kousků na vyzkoušení, ideálně z druhé ruky, a později výbavu doplníte tím, co Vám bude vyhovovat. Může se Vám navíc stát, tak jako mně, že než se trochu seberete, budete rády za jednorázovky. A třeba u nich i zůstanete. Já začala látkovat po dvou měsících. Takže můj další tip zní: roztřiďte si výbavu do kategorií Potřebuje ihned, Potřebuje později a Možná bude potřebovat. A nakupte zatím jen věci z první skupiny.


Nové, nebo vyprané v Perwollu? 😁

Když jsme u těch nákupů - drtivá většina věcí se dá pořídit z druhé ruky. Je to levnější, ekologičtější a upřímně řečeno to často ani nepoznáte - z nejmenších velikostí oblečení miminko vyroste tak rychle, že nemá šanci je obnosit. To samé může platit u první autosedačky nebo u kočárku. Samozřejmě záleží na délce používání a způsobu zacházení předchozího majitele, ale vzhledem k tomu, že je z čeho vybírat, dají se sehnat skvělé kousky a hodně tím odlehčíte peněžence. Tip číslo tři: Dobře se loví na FB Marketplace, Modrém koníkovi, u větších věcí i sBazaru.


K věci!

Článků, jako je text výše, je na internetu už dost. Co mi před narozením syna chybělo byl ale konkrétní seznam, který bych si mohla upravit podle svých potřeb a řídit se jím. A důvěryhodný seznam. Tedy ne sepsaný nějakým výrobcem dětského zboží v reklamní brožuře, která se jen tváří jako rádce. Tak tady máte můj nikým nesponzorovaný seznam prověřený jen vlastní zkušeností 😀


Co rozhodně potřebuje hned, jak se narodí:

Místo na noční spánek. Pokud to bude postýlka a ne Vaše postel, tak kromě samotného kusu nábytku taky matraci, chránič na matraci, prostěradla, mantinely.

Zavinovačku. Nejlépe několik (ať je můžete prát). V prvních týdnech v ní miminko tráví vlastně většinu času, nejlépe v ní usne, protože mu dodává pocit bezpečí. Doporučuji aspoň jednu na šňůrky, která se dá hodně stáhnout, takové ty na suché zipy nemusejí miminko obejmout tak moc, jak by si přálo. A nám se tedy osvědčila i péřová zavinovačka. Používali jsme ji jen měsíc, pak už začalo být moc velké horko, ale syn ji opravdu miloval. Usínal v ní do pár minut.

Látkové plínky "čtvercovky". Využijete na všechno možné. Podkládání miminka všude, kde by mohlo ublinknout/počurat se/propotit se, utírání všemožných tělních tekutin 😀, velké tetra plínky se dají použít jako osušky, stínítko do kočárku, zavinovačka a lehká přikrývka ve velkém horku. Doporučuji kvalitni české, ať vydrží časté praní na vyšší teploty.

Základní dětská lékárnička - teploměr, čípky na sražení horečky, líh na čištění pupíku, mast na opruzeniny. Doplnila bych jeste o protiprdovou výbavu: nahřívací pytlík (s třešňovými nebo hroznovými peckami), rektální rourka, něco na masáž bříška (existují speciální emulze, ale dá se použit i olejíček. Neviděla jsem nikdy rozdíl v tom, čím se masíruje, spíš pomohla samotná masáž). S léky u miminek jinak extrémně opatrně a jen po poradě s lékařem!

Přebalovací pult. V takové výšce, aby se maminka nemusela moc hrbit a dobře na něj dosáhla a na takovém místě, aby na něm miminko v pohodě mohla nechat rozbalené (samozřejmě pod dohledem).

Prostor pro miminí propriety - možná se budete divit, ale potřebuje dost místa na všechny svoje plínky a oblečení (a bude jen hůř 😅). Je dobré se nad tím včas zamyslet, praktické je třeba vyhradit prckovi komodu, na kterou pak umístíte přebalovací pult.

Plínky. Do začátku osobně doporučuji jednorázovky a pokud chcete látkovat, pár kousků na vyzkoušení různých typů a značek plínek. Zbytek dokoupíte časem. I u jednorázovek je dobré brát nejdřív menší balení a najít značku, která sedne miminu a bude vyhovovat i Vám.

Hygienické potřeby. Miminko si vystačí s vatovými tyčinkami a vatovými čtverečky. Ty jsou super na čištění například pupíku, ale taky malého zadečku, pokud nechcete používat vlhčené ubrousky. My v prvních měsících zadeček umývali pod tekoucí vodou a dočišťovali olejem na vatovém čtverečku. Na tu mimi řídkou stoličku je to dostačující a nedráždí to pokožku. Určitě je dobré mít doma taky aspoň jedno balení vlhčených ubrousků na cesty. Nejlépe nějaké s vysokým obsahem vody a minimem dalších přísad.

Vanička/kbelík na koupání. Případně i látkové lehátko do vaničky, pokud Vám jako mně ta plastová lehátka připadají tvrdá.

Osušky a žínky

Olej na promaštění suché pokožky. Dá se přidávat do koupele (například slunečnicový z lékárny nebo starý dobrý Aviril) nebo vmasírovat po koupání.

Oblečení velikosti 56, 62 a 68. Z té nejmenší hodně rychle vyroste. A novorozeňátko se jaksi moc neušpiní, takže s 56 buďte uvážliví. Prcek potřebuje několik bodyček, několikery tepláčky, několik overalků/dupaček, pár párů ponožek, svetřík, čepičku, capačky, pokud je narozený v zimě, tak i zimní overal nebo bundu a rukavičky. Ale žádné plné skříně. Spíš je praktické mít nachystaných už do začátku i pár větších kusů základního oblečení, ať Vás nepřekvapí, že mimin vyrostl přes noc o dva centimetry a nemá co na sebe. 🙂

Autosedačka, takzvané vajíčko. Budete ji potřebovat už pro cestu z porodnice. Na téhle položce se rozhodně nevyplatí šetřit. Klidně může být z druhé ruky, ale hlavně kvalitní. Že musí být nebouraná snad ani psát nemusím.

Kočárek. Tohle by vydalo na samostatný článek, 🙂 tak jen shrnu vlastní zkušenost - promyslete, jak moc budete jezdit v terénu, jestli s ním budete sportovat (kolečkové brusle, běh), jestli Vám jde víc o praktičnost a funkčnost, nebo vzhled, jestli chcete kupovat sporťák pro sedící dítě později zvlášť, nebo půjdete cestou dvojkombinace, případně trojkombinace. Podle toho vybírejte. Všechno má své pro a proti. Ale už pár dní po porodu budete moct jít ven a je dobré mít fáro nachystané 🙂


Co je dobré mít doma, ale obejdete se bez toho:

Monitor dechu. Já bych se bez něj v prvních měsících moc nevyspala, pořád bych kontrolovala, jestli malý dýchá. Takže za sebe doporučuji. Dá se i vypůjčit nebo sehnat z druhé ruky. Ale tohle byla jedna z mála věcí, kterou jsme chtěli rozhodne pořídit novou. Na okraj: používali jsme ho asi sedm měsíců a ani jednou jsme neměli "falešný poplach".

Chůvička. Do bytu 2kk mi přišla nejdřív zbytečná, ale teď na ni nedám dopustit. V kombinaci s monitorem jsem se nebála nechat poklad spát v ložnici a odejít na balkon, pustit si v obýváku hudbu, nebo umývat nádobí. Samozřejmě bych malého nakonec slyšela plakat i přes několikery zavřené dveře - ale díky chůvičce slyším první zavrnění a mám šanci prcka ještě ukonejšit ke spánku, než se rozparádí.

Kojicí polštář. Koupila jsem ho už v těhotenství - zhruba od šestého měsíce bych se bez něj moc nevyspala. A během prvních měsíců po porodu je to velký pomocník při kojení. Později funguje jako dobrý mantinel proti pádu mimina, které už se začíná hýbat, ale ještě neleze, třeba z gauče.

Dudlík. Já vím, taky jsem ho nechtěla. Ale kdybyste se náhodou dostaly do fáze, kdy už nebudete vědět, co jiného zkusit, je dobré mít jeden (vyvařený a připravený k použití) doma. Nám třem zachránil nervy. Používáme ho střídmě a kojení to neovlivnilo. A vyhodit ho můžete vždycky 😉


Co je dobré koupit až později:

Peřinu a polštář. Malé miminko spí nejraději v zavinovačce, polštář nepotřebuje v prvních letech vůbec. Pokud se bude odkopávat jako ten náš vykuk, doporučuji pořídit spíš spací pytlík.

Kolébka nebo jiné zařízení na denní spaní. Hodně záleží na miminku, jaký bude spáč, a na Vás, jaký si s ním vytvoříte denní režim. Je dost možné, že zjistíte, že nejlíp spí s Vámi v posteli/na gauči nebo v postýlce a žádnou další denní postýlku vlastně nepotřebuje.

Dětská kosmetika. Miminko má hodně citlivou pleť, méně je více. Mýdlo a šampon se dají koupit ve chvíli, kdy získáte pocit, že čistá voda už na dostatečné umytí nestačí. Potom bych určitě sáhla po dětské kosmetice pro citlivou pleť bez parfému. Značky je dobré moc nestřídat, pokud se jedna osvědčí, držte se jí. Pěny a jiné záležitosti nepotřebujete vůbec.

Oblečení na zimu, pokud je miminko jarní/letní a naopak. Nevíte, jakou bude mít za pár měsíců velikost. Já jsem od velikosti 74 dál vždycky nakupovala jen věci na denní nošení v aktuální velikosti + maximálně jedno číslo, sezonní věci na ven sháním, až když je potřebuje. To samé platí pro botičky.

Hrací deka, hrazdička. Jsou to super věci, ale má to smysl, až když se miminko trochu rozkouká, víc bdí a začne se zajímat o svět kolem sebe, nejdřív po druhém měsíci.

Jídelní židlička. Prvních několik měsíců Vám bude doma zbytečně překážet.

Doplňky na kočárek. Můžete se hodně vyřádit s různými taškami a organizéry, fusaky a nánožníky, rukávníky... do začátku je dobré mít do kočárku podložku pod miminko a čím ho přikrýt, vše ostatní můžete řešit postupně, až zjistíte, co vlastně využijete.

Šátek nebo nosítko. Pokud chcete nosit v šátku úplně od narození a myslíte si, že víte, v čem a jak, samozřejmě ho je dobré mít doma hned. Ale pokud se k tomu chcete propracovat postupně, nebo si nechat poradit, co Vám sedne a jak na to, je dobré s nákupem počkat. Šátků a nosítek je obrovská spousta druhů a je težké se v tom zorientovat. Rozhodně doporučuji navštívit nějaké místo, kde Vám ukážou, jak správně vázat a jak polohovat prcka a nechají Vás vyzkoušet různé značky. V Brně takhle funguje například MaTáTa. Tak se nespálíte a neublížíte sobě ani miminku.


Bez čeho jsem se úplně obešla:

Hnízdečko. Pokud používáte zavinovačku, nepotřebujete. Případně stejnou službu prokáže stočený kojicí polštář.

Nebesa nad postýlku. Lapač prachu.

Kolotoč nad postýlku. Zbytečný rušivý element. Chtěla jsem, aby syn v postýlce spinkal, ne koukal po hračkách.

Masti proti opruzeninám používané preventivně. Mazali jsme, když se syn oprudil (za celý rok asi třikrát), jinak má zadeček co nejvíc v suchu a čistotě a to jako prevence stačí.

Lehátka, chodítka. Pro zdravý vývoj páteře jsou špatná a jde to i bez nich.

Oblečení velikosti 50 - dali jsme v porodnici prckovi rovnou 56. Byla mu trochu větší, za týden už mu ale byla malá :D samozřejmě se může stát, že se Vaše miminko narodí předčasně, a pak je třeba shánět malinké oblečení. Ale pokud vydrží v bříšku do termínu, nebála bych se 50 rovnou přeskočit.

Lahvičky na mléko. Chtěla jsem kojit a měla nachystané různé pomůcky, jak miminko v prvních dnech nakrmit, kdyby se to hned nedařilo ideálně (stříkačky atd., kdyby tohle některou zajimalo, rozepíšu se víc). Lahvička a umělá výživa se dají dokoupit vždycky, ale nejsou to malé výdaje a většina z nás je fyzicky schopná kojit aspoň pár měsíců. Říct si o pomoc, pokud jsou začátky těžké, vůbec není ostuda, laktační poradkyně dovedou zázraky. Problém je skoro vždycky v hlavě a dá se řešit! 💪🏻❤

... a spousta dalších věcí, na které si ani nevzpomenu, protože jsme je nikdy nepotřebovali 🙂

Ty jsi nejdůležitější!

Tak. A teď se na chvili zastavíme u nejdůležitějšího faktoru. A to jste Vy, maminky. Jenom když Vy budete v pohodě, dokážete dát maximum i miminku. Jak se na to před porodem trochu nachystat?


Už jsem zmiňovala kojicí polštář. Potřebujete hodně spát. Téhle investice nelitujte!

Těhotenské oblečení. Ano, budete ho nosit jen pár měsíců. Ale to neznamená, že si budete připadat jako hastroš. Ukažte bříško v pěkných hadřících, budete zářit o to víc 🌞🙂 I tady platí, že z druhé ruky seženete perfektní kousky za pár korun. Navíc většinu halenek, triček a šatů užijete i po porodu jako kojicí! Na čem určitě nešetřete jsou kojicí podprsenky. Nemyslím teď vzhled - Jestli se i normálně cítíte nejlíp v bodyčku z Lidlu, je to v pořádku. Hlavně ale myslete na to, ať jsou měkké a ideálně bez kostic. Záněty prsou jsou odporná věc. Doporučuji kupovat až pár týdnů před porodem a aspoň o číslo větší košíčky. Budete koukat, jaké balony si ponesete z porodnice domů 😅

Odsávačka mléka. Taková ta manuální obyčejná se dá koupit i v některých drogeriích a lékárnách a je dobré ji pro jistotu a pohodlí mít doma. Během prvních měsíců jí budete pravděpodobně potřebovat - na zvýšení laktace, při velké nadprodukci mléka, nebo když budete potřebovat odejít od miminka a nachystat mu sváču.

Kosmetika na bříško a prsa. Bříško je potřeba s postupujícím těhotenstvím promazávat, protože kůže je hodně namáhaná. Načetla jsem toho spoustu a bohužel striim údajně žádná kosmetika nedokáže zabránit. Buď se Vám udělají, nebo ne, to se odehrává v tak hluboké vrstvě kůže, že na to žádné mazání nemá vliv (i když reklamy tvrdí opak). Ale určitě můžete pleti dodávat co nejvíc vláhy, abyste zvýšily šance, že to zvládnete s co nejmenší újmou. Navíc je to moc příjemné pro Vás i miminko. Takže si najděte krém nebo tělové mléko, které Vám hezky voní, a aspoň jednou denně si bříško pohlaďte :) Prsa je potřeba hýčkat naopak po porodu. Prcek jim dá opravdu hodně zabrat, než se naučíte spolupracovat při kojení, navíc budete kojit v prvních týdnech prakticky pořád. Zkoušela jsem čistý lanolin (dá se koupit v lékárně), ale nedoporučila bych ho. Má nepříjemnou konzistenci a musí se před kojením pečlivě umýt, což je otravné a mimino se dost rozeřve, když má hlad. Slyšela jsem skvělé recenze na mast Purelan, která obsahuje prakticky jen lanolin, ale v takové formě, že se nemusí smývat. A nebo je fajn olivový olej z lékárny.

První pomoc pro prsa. Už jsem zmínila masti a odsávačku. Ještě bych doporučila pořídit gelové chladicí pytliky, využijete je, když bude zrovna víc mléka, než jaká bude poptávka 😀 V mém případě to bylo první tři měsíce skoro nonstop a pak pokaždé, když syn méně pil. Takže je mám na mrazáku v pohotovosti doteď.

Rozhodně doporučuji navštěvovat nějaký kurz a cvičení pro těhotné. Pomůže Vám to snížit stres z velkého neznáma, které Vás čeká, a protáhnout tělo přiměřeným a bezpečným způsobem. Zároveň poznáte další budoucí maminky a budete mít s kým sdílet své pocity a obavy. Pokud kurz povede laktační poradkyně nebo porodní asistentka, jako třeba ve Větrníku, kam jsem chodila já, získáte i důležité kontakty. Většina pojišťoven na takové kurzy přispívá.


Uf. Samotnou mě překvapilo, kolik jsem toho na téma výbavička a přípravy měla na srdci. No jo, chybami se člověk učí :) A to jsem určitě spoustu věcí ještě stihla zapomenout. Kdyby Vás něco napadlo (popudilo, pobavilo, chybělo), vesele diskutujte nebo pište přímo mně a přidávejte sve nápady a zkušenosti. Budu se moc těšit na Vaši odezvu 🙂🌸

156 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Mít, či nemít druhé dítě?

Rozhodování, jestli a kdy pořídit dítěti bratříčka nebo sestřičku, se teď v mojí "bublině" hodně řeší. A vlastně není divu. Mám hodně kamarádek a známých s dětmi v podobném věku, jako je můj syn (plus

Rodičovská jako seberozvojová příležitost - díl II.

V prvním díle tohoto delšího článku jsem shrnula, co jsem se o sobě stihla dozvědět, než mi se svým kurzem zkřížila cestu Míša. Už jsem věděla, že ze mě nejspíš nikdy nebude podnikatelka ani nerozšíří